1. Ana Sayfa
  2. Eğitim Haberleri
  3. YÖK üniversitelerde alınacak korona virüs tedbirlerini açıkladı

YÖK üniversitelerde alınacak korona virüs tedbirlerini açıkladı

korona-virüs-tedbirleri

YÖK Üniversitelerde alınacak korona virüs tedbirlerini açıkladı

Üniversitelerin kampüslerinde uygulamaya konulacak covid-19 ile mücadele kapsamına ilişkin kılavuz YÖK tarafından yayınlandı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre, salgının bölgesel ve yerel seyrine ilişkin farklı programlar için uygulanacak uygulamalarda yetkiler üniversitelerin ilgili kurullarında olacak.

Vaka ve Temaslı Durumunda Neler Yapılacak?

Üniversitelerin kampüslerinde, eğitim gören veya eğitim görevlisi olan şahısların korona virüs durumu eğer “pozitif” ise ilgili yerel sağlık birimlerine bilgilendirme sağlanılacak. Bu şahısların etrafında bu şahıslara temas eden insanların izole edilmesi gerekecek.

Kapalı alanlar sıkça havalandırılacak ve Maske Kullanılacak

Kapalı alan içerisinde bulunan herkes maske kullanacak. Bununla birlikte yapılan uygulama ve aktivitelerde yakın mesafe olunması gibi bir durum oluşursa maskeye ilaveten yüz siperliği de kullanılacak. Ortak kullanılan yerlerde klima ve vantilatör kullanılmayacak.

Kişisel Hijyen ve Ortak Kullanılan Aletlerin Dezenfeksiyonu

Kampüse gidiş ve gelişlerde kullanılacak olan toplu taşıme ve servis araçlarında mutlaka maske takılacak.

Öğrencilere ve tüm personele yönelik, bilgisayar, laboratuvar cihazları, telefon ve masa benzeri ortak kullanımı zorunlu cihazları kullanmadan önce ve sonra dezenfekte etmeleri gerektiğini hatırlatıcı afişler hazırlanarak uygun yerlere asılacak.

Dersliklerde 4 Meterekareye 1 Kişi Önerisi

Dersliklerde 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sınıf ve dersliklerin kapasitesinin belirlenecek, oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafenin korunması sağlanacak. Dersliklerin girişlerinde maksimum derslik kapasitesi, oturma düzenleri, mesafeler daha önceden ayarlanmış olacak.

Kılavuzda ek olarak belirtilen “Dersin niteliğine göre öğrencilerin yüksek sesle konuşma, şarkı söyleme gibi faaliyetlerinin de olduğu durumlarda fiziki mesafe düzenlemesinin en az 1,5-2 metre olacak şekilde uygulanması daha uygun olacaktır. Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle yapılan aktiviteler için küçük derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilmelidir”. Şeklinde tavsiyelerde bulunuldu.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. _avatar

    Ne kadar önlem alırlarsa alsınlar Üniversiteler açılacak mı diye sorup duruyorlar ya korona olursak ne olacak

    • _avatar

      Üniversiteler açılırsa hibrit olsun bence daha iyi olur hemde isteyen gider istemeyen gitmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.