1. Ana Sayfa
  2. YKS
  3. YKS Ek Tercih ve Ek Yerleştirme Nedir? Kimler Ek Tercih Yapabilir

YKS Ek Tercih ve Ek Yerleştirme Nedir? Kimler Ek Tercih Yapabilir

yks-ek-tercih-nedir

YKS Sınavı Nasıldır?

Kendi içerisinde üç aşamaya ayrılır.

  1. TYT (Temel Yeterlilik Testi); bu sınav ilk oturumdur ve önlisans yani iki yılık bölümler için girilen sınavdır. Ve bu sınav da başarılı olamayan yani barajı geçemeyen öğrenciler ikinci oturumdaki sınava girmiş olsa dahi puanları hesaplanmaz ve ikinci oturumdaki sınavları geçersiz sayılır.

Türkçe: 40 soru

Sosyal Bilimler de: 20 soru ve içerisinde Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü 5 soru içermektedir.

Matematik: 40 Soru

Fen Bilimleri: 20 soru (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) soru dağılımlarına göre bir sınav yapılmaktadır.

  1. Dilciler istekleri doğrultusunda bu sınava hiç girmeyebilir ve sadece dil sınavına girebilirler. Fakat ekstradan Sayısal, Sözel veya Eşit Ağırlık puanı da olsun isterse ve yahut da bu alanların içerisinde bulunan bir bölüm tercih ederlerse o zaman bu sınava da girmeleri gerekiyor.

Yabancı Dil Testi seksen sorudan oluşur.  Öğrenciler kendi alanlarına göre İngilizce ve Almanca ya da Fransızca dillerine ek olarak Arapça ve yahut da Rusça’ dan da sınava girilebilme hakkına sahip olmaktadırlar.

YKS Ek Tercih Nedir?

Yks ek tercih nedir sorusunu açıklayacak olursak daha önce tercih yapmış fakat yerleşememiş olan öğrencilerin yapmış olduğu tercih türüdür.

YKS Kimler Ek Tercih Yapabilir ?

Yks de kimler ek tercih yapabilir en çok merak edilen konulardan biridir. Daha önce tercih yapmış olup ve de iyi bir puan almış olmasına rağmen herhangi bir bölüme yerleşemeyen öğrenciler yapabilir.

YKS Ek Yerleştirme Nedir?

Yks ek yerleştirme ek tercih yapan bireylerin tercih sonucunda yerleşmiş olduğu durumdur.

Yorum Yap

Yorum Yap