1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. YDS ve e-Yds Nedir? Farkları Neler? Kimler Girebilir..

YDS ve e-Yds Nedir? Farkları Neler? Kimler Girebilir..

yds-ve-e-yds-nedir

YDS ve e-Yds Nedir?

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan yabancı dil sınavlarıdır.

YDS Nedir? Kimler Girebilir?

Sınavda okuduğunu anlama, kelime bilgisi, akademik dil için yabancı gramer bilgisi çoktan seçmeli sorularla test edilmektedir. Senede 3 kez yapılmaktadır.

YDS İlkbahar Sınavı; İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Arapça,  İtalyanca, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, Japonya, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunan dillerinden yapılmaktadır.

YDS Sonbahar Sınavındaysa;  İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır.

Sınavda 80 soru sorulmaktadır. Tek oturumda yapılan bu sınav için 180 dakika sürmektedir.

YDS’ye Kimler Girebilir?

Yüksek lisans, doktora, doçentlik ve sanatta yeterlik başvurusunda bulunacak kişiler sınava başvurabilir. Lisans eğitiminin de okuyan ve akademik kariyer düşünen öğrencilerde sınava kendilerini denemek için girebilmektedir. Dil tazminatı alabilmek için ya da yurtdışında görev alabilmek için İngilizce düzeyini test edebilmek adına adaylar YDS’ye girebilmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) girecek adaylarda YDS’ye girmektedir. Bunların dışında herhangi bir sebepten ötürü  İngilizce düzeyini test edebilmek için adaylar YDS’ye girebilirler.

YDS ve e-YDS’nin Farkı Nedir?

YDS ya da e-YDS arasındaki tek fark uygulanma şekilleridir. 2 sınavda aynı değerde yabancı dil yeterlilik sınavıdır. YDS kağıt üzerinde yapılması ve e-YDS ise digital ortamda yapılıyor olması en büyük farkıdır.

e-YDS Nedir?

Bu sınav yılda 10 defa yapılmaktadır. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’deki elektronik sınav merkezlerinde yapılabilmektedir. Sınava giren kişi için bir kontenjan sınırlaması vardır. Sınavın süresi YDS’de de olduğu gibi 80 soru için 180 dakika şeklindedir.

YDS ve e-YDS Kaç Yıl Geçerlidir?

Sınav sonuçları 5 yıl kullanılabilir geçerliliğe sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap