1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Yaşamboyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi

Yaşamboyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi

asd
1

Bu içerik okumuş olduğum üniversitede ki dijital okuryazarlık final ödevim için hazırlanmıştır. Dijital okuryazarlık 6.ünite ana başlıklarından bir tanesidir. Ve dergipark & wikipedia & hurriyet gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.

Günümüzde bilgi ve teknolojinin yoğun bir şekilde ilerlemesi aynı zamanda yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ortaya yeni çıkan meslekler nedeniyle bireyler yeni bilgi ve becerilere ihtiyaç duymaktadır. Bunun için örgün eğitim tek başına yeterli olmamaktadır. Örgün eğitim alan bireylerin hedeflerine ulaşmaları ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için örgün eğitim sisteminin ardından, kendilerini hem bilgi hem de beceri açısından geliştirmeleri en önemli ihtiyaçlar arasında yer almaktadır.

Yaşam Boyu Öğrenme Nedir?

Yaşam boyu öğrenmenin odak noktasında insan vardır ve öğrenmenin okul sınırlarıyla kalmasını reddetmek tedbir. Yaşam Boyu Öğrenme sayesinde bilgi, beceri ve yeteneklerin bireysel ve sosyal yaşamla alakalı bir şekilde doğumdan ölüme kadar geliştirilmesini sağlayan öğrenme teknikleri, Yaşam Boyu Öğrenme kapsamında yer almaktadır. Bu öğrenim kavramı örgün eğitimde öğrenme, yaygın eğitimde öğrenme ve doğal öğrenme olarak üçe ayrılmaktadır.

Örgün Eğitimle Öğrenme

Eğitim ve öğretim kurumlarında kişinin almış olduğu eğitim sonucu öğrendiklerini ifade etmektedir. Bu eğitim sonucu kişi bazı nitelikler kazanmaktadır. Bu eğitimin sonunda diploma verilmektedir.

Yaygın Eğitimle Öğrenme

Örgün eğitimi ve öğretimi tamamlayıcı özelliği bulunan bu öğrenme türü, işyeri eğitimleri, özel dersler, sanat ve spor dersleri, birden fazla bireyin bir araya gelerek gerçekleştirmiş oldukları etkinlikler gibi eğitim türlerini kapsamaktadır. Bu eğitimler sonunda herhangi bir sertifika veya diploma verilmesi gibi bir mecburiyet bulunmamaktadır.

Doğal Öğrenme

Kişilerin günlük yaşam formları sırasında yaşadıkları öğrenme sürecini kapsamaktadır. İstem dışı gerçekleştiği için bireylerin bu öğrenme yolu ile bilgi, beceri ve yetenek kazandıklarından habersiz olmaları da oldukça olasıdır.

Başka bir açıdan olaya bakacak olursak; Yaşam Boyu Öğrenme, yaşamsal ihtiyaçları karşılarken, yaşam kalitesini yükseltmek için de oldukça önemlidir.

Yetişkin Eğitimi Nedir?

Yukarıda bahsetmiş olduğunuz ana nedenler ile birlikte birçok sebep yüzünden örgün eğitimi tamamlayan yetişkinlerin sonraki aşamada bahsetmiş olduğumuz alanlarda eğitim alması zorunluluk haline gelmiştir. Örgün öğretim sisteminin ardından bireylerin kendilerini geliştirmek için ve bilgiye ulaşma ihtiyaçlarına çözüm bulabilmek için bunu yapması zorunludur. Bu kişilere yönelik sunulan bu eğitime yetişkin eğitimi adı verilmektedir. Gelişim sürecini tamamlamış ve belli bir yaşam tecrübesine sahip olan kişilerin özgüvenini kazanmış bir biçimde, kendi sorumluluğunu alarak diğer bireyler ile kendini kıyaslaması ve belirlemiş olduğu bir alanda geliştirmesi için sağlanan eğitim, yetişkin eğitimi olarak adlandırılmaktadır.

  1. Yüzyıl itibariyle başlayan ve dünya genelinde yaşanan ekonomik, kültürel ve sosyal olarak birçok gelişme bulunmaktadır. Oldukça önemli olan bu gelişmeler, değişim ve dönüşümler ile karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin yer aldıkları topluma ve yaşanan tüm hızlı gelişmelere ayak uydurmaları için yaşam boyu öğrenme oldukça önemlidir. Yaşam Boyu Öğrenme herhangi bir yer, zaman, eğitim, yaş gibi bir kısıtlamaya sahip değildir. Dünyadaki en öncelikli eğitim kavramları arasında yer almaktadır. Ülkemizde de Yaşam Boyu Öğrenme konusunda pek çok kurum ve kuruluş insanlara yardımcı olmaktadır. Yaşam boyu eğitim ile sahip olunan mevcut sistem yeniden yapılandırılarak, kişinin tüm potansiyelini ve kendisini geliştirmesine katkıda bulunulmaktadır. Bu yüzden bu kavram oldukça geniş bir eğitim faaliyetini kapsamaktadır.

Yetişkinlerde Öğrenme Yetişkinler Nasıl Öğrenir?

Yetişkinlerin öğrenme şekillerinde kendilerine en çok yardımcı olan durum, kendilerini güvende hissetmiş oldukları ortamlarda daha kolay bir biçimde öğrenebilmeleridir. Teorik olarak verilen eğitimin uygulamalı olarak da verilmesi, yetişkinlerin daha kolay öğrenebilmesini sağlamaktadır. Gelişim dönemlerine göre baz alınarak yapılan eğitim ve öğretim ortamları aracılığıyla yetişkinler daha kolay öğrenebilmektedir.

Yeti̇şki̇nleri̇n Öğrenme Özelli̇kleri̇

Yaşam Boyu Öğrenme de olduğu gibi yetişkin eğitimi sırasında da bazı özellikler bulunmaktadır. Yetişkin eğitimi alan kişilerde, en çok dikkat çeken konulardan biri yetişkinlerin kendileri ile bağlantısı bulunan eğitimlere daha uygun olmalarıdır. Herhangi bir şekilde zorlama yapmak yerine yetişkin eğitimlerinde gönüllülük esas olmalıdır. Yetişkinlerde eğitimlere katılmak bu sayede daha etkin olarak görülmektedir fakat yetişkinler eğitim sırasını tekdüze olmaktan hoşlanmadıkları için değişimi de aramaktadırlar. Ayrıca yetişkinlerin beklentileri arasında yapıcı eleştiriler ve olumlu geri dönüşler yer almaktadır. Bu yüzden yetişkin eğitimlerinde, yetişkinlerin öğrenme özelliklerine uygun ve uyumlu bir planlama yaparak daha yüksek verim alınabilmektedir

Karşılıklı iyi niyet gösterilerek, Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi sırasında istenilen sonuçlara ulaşmak ve yüksek verim almak daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda; yetişkin bireyler kendilerini daha mutlu ve özgüvenli hissedecekleri için daha çok katılım gösterip, daha çok gelişme kaydetmek için çabalarını arttıracaklardır.

Yorum Yap

Yorum Yap