1. Ana Sayfa
 2. TYT
 3. TYT Nedir? TYT Hakkında Tüm Merak Edilenler..

TYT Nedir? TYT Hakkında Tüm Merak Edilenler..

tyt-nedir

1Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?


Temel Yeterlilik Sınavı, üniversite kurumlarında öğrenim görmek isteyen adaylar için yapılan 1.oturum da gireceğiniz sınavdır. Sorumlu olacağınız dersler ise ; Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri olacaktır.

2Sınav ne zaman yapılacak?


Haziran ayının içerisinde ÖSYM’nin belirlediği tarihler arasında; bir haftasonu TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) gerçekleştirilir.

3Sınav süresi ne kadar?


120 tane soru, YÖK ve ÖSYM tarafından hazırlanıp sorulacaktır. Sınav süresi 135 dakika olacaktır. TYT sınavı sonrası, adaylar girmek isterlerse; bir gün sonrasında 2. ve 3.oturum sınavları olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) sınavları yapılacak.

4TYT Baraj Puanı Kaç?


150 baraj puanı vardır. Eğer bu puanı geçerseniz, Önlisans yani bilinen adıyla 2 yıllık bölümlere ve fakültelerine girebiliyorsunuz.

4 yıllık okumak isterseniz, TYT sınavından 150 puan alacaksınız ve ardından ikinci oturumda gerçekleşecek olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavına girip istemiş olduğunuz herhangi bir ders bölümünden yani bunlar; sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı olmak üzere 4’e ayrılır. AYT sınavı içerisinde hepsinin ayrı bir puan barajı vardır. Bu bölümlerden bir tanesinde 180 puanı geçerseniz, geçmiş olduğunuz ders puanı ile alım yapan bir fakültede 4 yıllık lisans okumaya hak kazanıyorsunuz.

5TYT Puanınız Nasıl Hesaplanır?


TYT puanınızın hesaplanabiliyor olması için yapmanız gereken; Türkçe veya Matematik testlerinden 0,5 NET yapmak. Kısaca özetlersek; Matematik bölümünden 2 net yaptınız ve Türkçe bölümünden 0 net yaptınız sorun değil! puanınız yine hesaplanacak. Türkçe bölümünden 0.5 net yaptınız ama matematikten yaptığınız 1 nette yanlış çıktı ve -1 net yapmış oldunuz, puanı yine hesaplanır. Bu bölümlerin en az birinden 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Eğer ki 2 derste de hiç net yapmadıysanız Türkçe 0 : Matematik 0 net ise puanınız hesaplanmaz.

6TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir?


Önerilen Yazı
2 Yıllık Bölümlerin 2020-2021 Üniversite Taban Puanları

7TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkar?

 • 40 Temel Matematik
 • 40 Temel Türkçe
 • 7 Fizik
 • 7 Kimya
 • 6 Biyoloji
 • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
 • 5 Felsefe Grubu
 • 5 Tarih
 • 5 Coğrafya

8TYT Konu ve Soru Dağılımları


Önerilen Yazı
2021 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

 

Yorum Yap

Yorum Yap