1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Tez Nedir? Nasıl Yazılır? Tez Hakkında Herşey..

Tez Nedir? Nasıl Yazılır? Tez Hakkında Herşey..

tez-nedir
1

Tez Nedir? 

Yükseköğretim kurumlarının herhangi birinde eğitim gören öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora süreçlerinin en zorlu aşamaları tez yazımı sayfası olarak bilinmektedir. Araştırma safhasından bu araştırmaların yazım aşamalarına kadar pek çok detay üzerinde durulması gereken tez yazımı doğru uygulamalar izlendiği takdirde kolaylaşacaktır. Peki tez nasıl yazılır? İşte merak edilenler ve çok daha fazlası bu haberimizde sizleri bekliyor.

Tez ya da sav, bilimsel uygulamalarda belli ön bilgilere dayanmak suretiyle henüz kanıtlanmamış ancak mevcut bilgilerle mantıksal olarak çelişki göstermeyen bilimsel araştırma süreci içerisinde doğrulanma ya çalışılan düşünceler topluluğu olarak bilinmektedir. Tez çalışması yapıldıktan sonraki aşamada ise intihal işlemlerinden geçmesi gerekiyor. Bundan sonra tez savunması yapılabilir. Bununla da lisans derecesi ya da yüksek lisans diploması ve derecesine sahip olmak mümkün olacaktır.

Tez Nasıl Yazılır?

Tez yazımı, bir hayli uzun bir süreye dayanmaktadır. Belirli anekdotlar çevresinde şekillendirilerek ilerlemeye dayanan bir süreçtir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalede doğru tez yazımı için üzerinde dikkat edilmesi gereken hususları tek tek sıraladık.

Tez Yazma Kuralları Nelerdir?

  • Tez danışmanı olacak hocanın doğru seçilmesi gerekiyor. Tez danışmanlığı ile ilgilenecek olan hocanın, öğrencinin seçeceği konu ile ilgisini, akademik geçmişini, göz önüne almak suretiyle tez danışmanı seçilmesi gerekir.
  • Öğrencilerin tez hazırlarken ilgilerinin olduğu konuya yönelmeleri kendileri açısından daha fazla avantaj sağlayacaktır.
  • Seçilecek konunun sınırlandırılması gerekiyor. Çünkü geniş bir araştırma alanını kapsıyorsa eğer konu konsepti, bunu sınırlandırmaya çalışmak faydalı olacaktır. Zira geniş bir kapsamda incelenecek konuların ucu bucağını anlamak mümkün olmayabilir.

Yukarıda tek tek sıralanmış kurallar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında tez yazımı ya da tez oluşturulması mükemmel bir şekilde tamamlanacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap