1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Tez Nasıl Yazılır

Tez Nasıl Yazılır

teze-nasil-baslanir

Tez Nasıl Yazılır?

Tezler genelde lisede veya üniversite de bir konu üzerine yazılan, uzun bir kompozisyondur. Burada tez nedir sorusuna kısaca bakacağız ve aynı zamanda nasıl yazılacağına kısaca değineceğiz. Tez normalde bir konu üzerinde çalıştıktan sonra, konuyu bütün detayları ile özetlemek için yazıyorsunuz. Tezler önemlidir, çünkü bu sayı sayesinde neyi öğrenip öğrenmediğinizi anlayabilirsiniz.

 

Teze Nasıl Başlanmalı

Öncelikle yazmak istediğiniz konu belirlendikten sonra, konu ile ilgili biraz araştırma yapmanız lazım. Tez nasıl yazılır şeklinde internetten de araştırma yapabilirsiniz. Araştırmanızı yaparken karma yapabilirsiniz. Son adımda bilgileri toparlayıp yazacağınız alt başlıkları oluşturarak, hepsini sıraya koyacaksınız. Eğer çok ilginizi çeken bir konu ise araştırmanız biraz uzun sürebilir, fakat sıkıntı değil.

 

Tez Yazımındaki Bir Sonraki Aşama

Tezinizi yazarken, araştırma yaptıktan sonra yapacağınız iş, araştırma yaptığınız bilgilerden istediğiniz bilgileri alarak toparlamak. Sonuçta tez nedir, araştırdığınız konuyu toparlayarak, herşeyi bir bütün halinde anlatmaktır. Bilgileri toplamak, var olan bilgileri komple alarak tezinizin içerisine yerleştirmek demek değildir. Bilgileri alıp kendi cümleleriniz ile toparlamanız gerekiyor.

 

Geniş Bir Kompozisyon Gibi Düşünün

Tezi yazarken, yazınızı büyük bir kompozisyon olarak düşünün. Bir kompozisyonda nasıl ki bir başlangıç, gelişme ve sonuç varsa, tezde de aynı şekilde olmalıdır. Nasıl yazılır diye düşündüğünüz zaman, aynı bir kompozisyon gibi düşünmeniz gerekiyor. Tezde kompozisyonun bir farklı türüdür. Sadece daha detaylı bir yazı olarak kabul edilir. Yazı nasıl olursa olsun, mutlaka düzenli olması için; başlangıç, gelişme ve sonuç olması lazım.

 

Tez Nasıl Şekillenebilir

Yazıları farklı şekillerde tasarlayabilirsiniz. İsterseniz sadece dosya olarak, isterseniz de kitap haline getirebilirsiniz. Birçok farklı tez yazım şekilleri bulunmaktadır. Genelde de üniversitede yazılan tezler kitap haline getirilir veya kalın bir dosya şeklinde hazırlanır. Tez konunuzun ne olduğuna bağlı olarak, nasıl hazırlayabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap