1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Sözel derslere nasıl çalışılır?

Sözel derslere nasıl çalışılır?

sozeldersler
2

Sözel derslere nasıl çalışılır?

Sözel dersler, yani edebiyat, coğrafya ve tarih dersine nasıl çalışılmalı? Anlayabilmek için hangi methodlar kullanılmalı?

  • Sözel derslerde kitap okumanın önemi nedir?

Sözel konular yazıya ve yazmaya bağlıdırlar. İşlem gerektirmezler, okumak en önemli kriterdir. Hatta bu dersler okuduğunu anlamaya dayalı derslerdir. Haliyle sözel dersleri en iyi anlayacak kişi çok kitap okuyan kişidir.

  • Ezber gerekir mi?

Sözel konular çoğu zaman ezber gerektirebilir. Özellikle tarih dersindeki birçok kavramın ezberlenmesi mecburidir. Fakat amaç öğrenmek olduğunda bu ezberi kısa sürede öğrenip yine aynı kısa sürede unutmamak için hep tekrar etmek gerekir.

Neredeyse herkes İstanbul’un fethinin 1453 olduğunu bilir. Bunu ilk önce ezberleriz sonra da her yıl çokça tekrar ederiz ve artık aklımızda yer edinir, onu kolay kolay unutmayız.

Atatürk’ün doğum tarihi, Cumhuriyet’in ilanı, İstiklal Marşımızın yazarı… Hepsini önce ezberler sonra da her yıl tekrar ederek hafızamıza kazırız.

  • Sadece ezber yeterli mi?

Sözel dersler kısa süreli ezberlerle de geçilebilir. Savaşların tarihlerini kısa sürede ezberleyebilirsiniz. Fakat bir o kadar kısa sürede de unutursunuz. Bu nedenle ezbere değil öğrenmeye çalışmalısınız.

Sadece tarih için geçerli değil. Edebiyat ve coğrafya için de bu dediklerim geçerli.

Sözel dersleri yazarak aklınıza kazıyabilirsiniz. Olayları yazarak tekrar etmek, özet çıkarmak ve ardından özetin de özetini çıkararak en temel bilgilere ulaşmak size yardımcı olacaktır. Ana bilgiyi anlamadan detayları ezberlemeye çalışmak size asla yardımcı olmaz.

Şema, tablo ile çalışabilirsiniz. Konuları birbirine bağlayıp şemalaştırmak görsele dökmek eğer görsel hafızanız da güçlüyse size çok yardımcı olacaktır.

Dil anlatım dersineyse matematik gibi yaklaşmak gerekir. Kelime çözümlemeleri, cümle söz dizimi gibi konular denklemi andırır. Bu konuları halledebilmek içinse en büyük şart bol bol soru çözmek, alıştırma yapmaktır. “de” nin yazımı, “ki”nin yazımı gibi konular ezberle anlaşılabilir, fakat öğrenilemez. Öğrenmek için günlük hayatta da dikkat ederek, günlük hayatı bir ders kitabı gibi görerek yazışırken vs. dikkat ederek yazım yanlışları çözülebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap