1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ortadan Kalkması Beklenen Teknolojiler

Ortadan Kalkması Beklenen Teknolojiler

technolgy

Ortadan Kalkması Beklenen Teknolojiler

Bu içerik okumuş olduğum üniversitede ki dijital okuryazarlık final ödevim için hazırlanmıştır. Dijital okuryazarlık 8.ünite ana başlıklarından bir tanesidir. Ve dergipark & wikipedia & hurriyet gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.

Teknolojik gelişmeler her zaman insanlığa faydalı olmuştur ve insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik gelişmelerdir. Teknolojinin yerinde saymaması ve daha da uyuyan bir şekilde gelişmeye devam etmesi nedeniyle, bir zamanın büyük teknolojileri daha sonraki gelecekte geliştirilmesi veya daha iyi bir teknoloji uygulanması nedeniyle gözden düşebilir ve tarihe karışabilir.

Yapılan değerlendirmeler sonucu önümüzdeki yıllarda ortadan kalkması muhtemel görülen birçok teknoloji bulunmaktadır. Geçmişten günümüze örnek vermek gerekirse; eskiden siyah beyaz tüplü televizyonlar kullanılırken daha, sonraları renkli uzaktan kumandalı televizyonlar yaygın hale gelmiştir. Daha sonra büyük televizyonlar yerini daha ince ve daha şık tasarımlara bırakmışlardır. En son görüntü kalitesinin ve formatının da gelişmesi ile günümüzdeki televizyon modelleri ortaya çıkmıştır.

Gelin hep birlikte önümüzdeki yıllarda değişmesi ya da tarihe karışması beklenen bazı teknolojileri hep birlikte inceleyelim.

Nakit Para Ve Kredi Kartı Kullanımı

Günümüzde mobil ödeme sistemlerinin gelişmesi ve yaygınlık göstermesi nedeniyle, birçok ödeme online olarak gerçekleşmektedir. Bu teknolojilerin bu hızla gelişmesi halinde, ilerleyen dönemlerde nakit para ve kredi kartı kullanmak yerine cep telefonları veya geliştirilecek diğer cihazlar üzerinden ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanırsa, ilerleyen dönemlerde nakit para ve kredi kartı kullanımı alışkanlıklarımız değişebilir.

Otomobil Aynaları

Günümüzde en çok gelişen sektörlerden biri de otomotiv sektörü. Teknolojik araçların birçok teknolojik ve yeni özellik ve karşımıza çıktığı bu günlerde, sürücüsüz otomobiller ile alakalı birçok çalışma yapılıyor. Sürücüsüz otomobillerin tamamen kullanılmaya başlanması halinde, otomobil aynalarının yerine sensörlerin kullanılması tercih edilebilir.

Bilgisayar Faresi (Mouse)

Yüz tanıma teknolojileri ile alakalı yapılan çalışmalar sonucu, aynı zamanda harekete duyarlı cihazlarda da gelişmeler yaşanmaktadır. Bilgisayar kullanmak isteyen kişiler, mouse kullanmadan el ve yüz hareketlerini algılayan bilgisayarlar sayesinde fare ve bazı diğer çevre birimleri ortadan kalkabilir.

İmza Yerine Yüz Tanıma Sistemleri Kullanılması

Biliyorsunuz ki birçok resmi işlemler sırasında birçok belgeye imza atmak yorucu olabiliyor ve vakit kaybına yol açabiliyor. Bazı dijital yöntemler olsa bile, bunlardan daha kolay ve daha güvenli bir sistem geliştirmek için ilerleyen dönemlerde yüz tanıma sistemlerinin resmi işlemlerde kullanılması ve imza yerine geçmesi mümkün olabilir.

İğne Yerine Hap

Gelecek yıllarda teknolojik yönden gelişmelerin artmasının beklendiği sektörler arasında sağlık sektörleri de yer alıyor. Yapılan çalışmalarda iğne ile yapılan tedaviler yerine hap kullanılması ve böylece acısız ve ağrısız bir şekilde tedavilerin yapılması amaçlanıyor. Bu sayede her ilaç alınması gerektiğinde hastaneye veya sağlık kuruluşuna iğne yaptırmaya gitmeden hap kullanımı ile tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek. Ayrıca Japonya’da yapılan robot hasta bakıcı çalışmaları sayesinde, kişilerin ilaçlarının dağıtılması için sağlık kuruluşlarında robot hasta bakıcıların kullanılması test ediliyor. Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve istenilen sonucun  alınması halinde kimbilir belki de yakın gelecekte bu da gerçek olur.

Uzaktan Kumandalara İhtiyaç Kalmıyor

Yazımızın başında televizyonlar ile ilgili örnek verirken, uzaktan kumandalardan da bahsetmiştik fakat çıkan mobil uygulamalar sayesinde mobil uygulamaları kullanarak uzaktan kumandalar ile vedalaşabiliriz. Hatta uzaktan kumandalar tamamen hayatınızdan çıkabilir.

Anahtarlar Ortadan Kalkıyor

Günümüzde herkes kaldığı evlerin ve ikametlerin anahtarlarını taşıyor. Hatta bazı kişiler ofis, işyeri ve daha birçok anahtarı bir arada taşımak zorunda kalıyor. Teknolojinin gelişmesi ile üretilen akıllı evlerde, akıllı kilit sistemleri kullanılarak güvenliğin hem üst düzeye çıkarılması sağlanıyor. Hem de eve giriş çıkış yapılırken, daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılması sağlanıyor. Bu tarz evlerin yaygınlaşması halinde bir sürü anahtar taşımak yerine teknolojiden faydalanarak akıllı kilit sistemleri kullanılabilir.

Kablolu Kulaklık Tarih Oluyor

Günümüzde en başta telefon ve bilgisayarlar olmak üzere pek çok alanda kulaklık kullanımı yaygın olarak görülüyor. Son bir kaç yıldır Bluetooth özellikli kablosuz kulaklıklar piyasaya çıktı ve bu kulaklık modelleri  daha da gelişeek büyük ilgi görüyor. Bir bakmışsınız birkaç sene sonra kablosuz kulaklık modellerinin kullanımının dünya genelinde daha da yaygınlaşması halinde, kablolu kulaklıklar tarih sayfasından silinebilir.

Teslimat Hizmetleri Değişiyor

Günümüzde teslimat hizmetleri için kargo şirketleri büyük kamyonları ve motosikletli kuryeleri kullanmakta. Çok büyük teslimatlar için bahsedeceğimiz bu durum mümkün olmayabilir fakat gelecek dönemlerde drone’lar kullanılarak hızlı ve güvenli bir şekilde teslimat yapılabileceği gibi aynı zamanda daha yüksek verim elde edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap