1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Matematik Nasıl Çalışılır? Matematik Çalışma Tavsiyeleri..

Matematik Nasıl Çalışılır? Matematik Çalışma Tavsiyeleri..

matematik-nasil-calisilir

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik dersi her zaman çoğu insanın sevmediği ve anlamakta zorluk çektiği bir ders olmuştur. Bunun sebebi kişinin öğrenim temeliyle alakalıdır. Çocukluğunda matematik dersini anlamamış bireylerin matematikte bu kadar sorun yaşamaları gayet normaldir. Eğitim sistemimiz gereği her öğrencinin temel seviyede matematik bilmesi istenmektedir. Peki, temeli olmayan öğrenciler matematik nasıl çalışmalıdır?

1En Baştan Başlayın

Toplama işleminde bir sıkıntınız varsa etrafınıza bakıp “Onlar integral çözüyor, ben ise bunu yapamıyorum.” Deyip moralinizi bozmak yerine eksikliklerinizi gidermeye çalışın. Matematik yapamıyor oluşunuz asla utanılacak bir şey değil, hatta bunu gidermeye çalışıyor olmanız takdir edilesi bir şey. Dört işlemden başlayarak bugüne kadar öğrendiğiniz her şeyi tekrar edin. Bunu zaten biliyorum demeyin ve her konuyu çalışın. Emin olun sonuçlar güzel olacak.

2Dikkatinizi verin

Özel ders alıyor, ya da internetten videolar yardımıyla eksikliklerinizi kapatıyor olabilirsiniz. Aldığınız dersleri dikkatle dinleyin ve notlar almaya çalışın. Verilerin soruları önce kendiniz yapmaya çalışın ve hemen pes etmeyin. Uğraştığınız soruları yapamasanız bile sadece dinlemekten daha çok şey öğrenirsiniz. Matematik nasıl çalışılır sorusuna da dikkat ederseniz yine bunu araştırarak, çalışarak başlamaktasınız. Aslında herşey bu kadar kolay! 🙂

3Yazarak Çalışın

Dersleri dinlerken en ufak ayrıntıları bile not almaya çalışın. Unutmayın, matematik sadece dinleyerek öğrenilecek bir ders değil. Yazdıklarınızı hem daha iyi kavrayacaksınız hem de akılda kalıcılıkları daha çok olacak. Kendi cümlelerinizle not almaya çalışın.

4Çalışma ortanızı düzenleyin!

Çalışma ortamınız, çalışma şekliniz kadar önemlidir. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak unsurlara yer vermeyin. Fazla gürültülü ortamlarda çalışmamaya özen gösterin ve dikkatinizi her zaman derse verin.

5Sesli tekrarlar yapın

Kendinize veya başkalarına öğrendiğiniz şeyleri anlatın. Kâğıtta yazan şeyleri kendi sesinizden duymak ve başkalarına bunları anlatmak en iyi öğrenme yollarından biridir. Böylece hem öğrendiğiniz şeyi pekiştireceksiniz hem de başkalarına öğreteceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap