1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. KYK Bursu Nedir? KYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Bursu Nedir? KYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

kyk

KYK NE DEMEK?

KYK kelimesinin anlamı kredi yurtlar kurumu demektir.

KYK BURSU NEDİR?

Kyk bursu nedir konusuna açıklık getirecek olursak öğrencilere devlet tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi olma koşulu ile üniversite öğrencilerine verilmekte olan geri ödemesizyani karşılıksız verilen para yardımı olmaktadır.

Her yıl burs fiyatları değişiklik göstermekte olup artış göstermekte olmaktadır. Bu yıl itibari ile de KYK burs yardımı ücreti önlisans ve lisans programlarında okumakta olup öğrenim gören öğrencileri için beş yüz elli tl olmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte bunun yanı sıra da, yüksek lisans yapan öğrenciler için ise bin yüz on tl burs yardımı yapmakta olup ve ayrıca da doktora öğrencileri için de bin altı yüz elli burs yardımı vermekte olmaktadır.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Her üniversiteyi kazanmış olan öğrencinin aklında oluşmakta olan sorulardan biri de kyk burs başvurusu nasıl yapılır? Olmaktadır.

  • KYK burs başvurusu her yıl üniversite tercih sonuçları açıklandıktan sonra olmakta olup ve degenellikle ekim ayı içinde başlamakta olmaktadır.
  • KYK burs başvuru sonuçları ise en fazla bir ay süre de sürmekte olup kasım ayı sonunda açıklanmakta oluyor. Ve bunun yanı sıra da öğrenciler burs yardımı çıkması halinde ocak ayı itibari ile burs yardımı almaya başlamakta olmaktadır.

KYK BURS YARDIMI HERKESE ÇIKAR MI?

  • KYK bursu devlet tarafından karşılıksız verilmekte olduğu için başvuru yapmakta olan her öğrenci de çıkmamakta olup herkese çıkmamakta olmaktadır.
  • KYK burs başvurusu yaptığınız da ailenizin maddi durumu araştırılır ve bu araştırma sonucu dahilinde burs kontenjanından faydalanmakta olabilirsiniz. Eğer burs alamazsanız da öğrenim kredisi alabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap