1. Ana Sayfa
  2. KPSS
  3. KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

kpss-osym
1

KPSS SINAVI NEDİR?

KPSS sınavı olarak bildiğimiz sınav açılımı aslında “Kamu Personeli Seçme Sınavı” dır. Memur olmak isteyen insanlar KPSS’ye başvurarak çıkan sonuçlarına göre atanabilmektedirler.

KPSS ÖSYM kurumu tarafından yapılan çeşitli sınavlardan bir tanesidir.

KPSS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

KPSS sınavına girecek adaylar, ÖSYM’nin başvuru merkezlerinden yada yine ÖSYM’nin aday işlemleri (AİS) sayfası üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Adaylar TC kimlik numaraları ve ÖSYM’nin giriş şifreleri ile siteye giren adaylar başvurularını yapabilmektedirler.

KPSS başvuruları alan seçimlerine ve adayların öğrenimine göre düzenlenmektedir. Adaylar kendilerine uygun olan sınava girmektedirler. KPSS başvuruları, başvuru sonuçları ve sınavla ilgili tüm detaylar Ölçme, değerlendirme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM ) tarafından açıklanmaktadır.

KPSS SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILIR?

KPSS başvuru ücretleri kurumun anlaşmalı olduğu bankalara veya kartlı ödeme sistemi denen sistem üzerinden yatırılacaktır.

Adaylar sınav ücretlerini yatırırken banka görevlilerine ad, soyad, TC kimlik numarası, sınav adı, ve oturum sayılarını da belirterek gerekli ücreti vermeleri gerekmektedir.

KPSS sınav ücreti işlemlerini bankadan yapan adaylar işlem sonrasında bankalar tarafından kendilerine verilen ödemelere ait dekontları dikkatlice incelemeli ve sonrasında eğer bir hata varsa onu banka görevlisinden değiştirmesini istemelidir.

Ayrıca bankadan işlem yapacak olan adaylar bankaların çalışma saatlerini de göz önünde bulundurarak işlerini ona göre ayarlamalıdır.

Sınav başvuru Ücretleri bu yıl için 80 TL olarak belirlenmiştir.

KPSS SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILABİLİR?

Bankalar üzerinden işlem yapacak adaylar için bazı bankalar hizmet vermektedir. KPSS sınav ücretini ödeyebileceğiniz bankalar şu şekildedir:

  • AKBANK: Tüm Akbank şubeleri ATM ler ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • ALBARAKA: Albaraka’nın tüm şubelerinden ve ATM’lerinden ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • FINANSBANK: Bankanın tüm şubelerinden ve ATM’lerinden ayrıca İnternet bankacılığı üzerinden işlemlerini yürütebileceklerdir.
  • KUVEYTTÜRK: Adaylar bankanın tüm şubelerinden ve ATM’lerinden hatta internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • HALKBANK: Bankanın tüm şubelerinden ve ATM’lerinden ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • ING BANK: Bankanın ATM’lerinden şubelerinden ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • VAKIFBANK: Bankanın tüm şubelerinden ve ATM’lerinden ve internet bankacılığı üzerinden işlemlerini yapabilmektedirler.
  • ZİRAAT BANKASI: Sadece internet bankacılığı üzerinden ve mobil bankacılık üzerinden adaylar ücretlerini yatırabilecektir.

SINAV İÇİN EK BİLGİLER

Sınav için ek olarak adayların  HES kodlarını almış olmaları da gerekmektedir. Sınav için HES kodları da sorgulanacağı için adayların bunları daha önceden öğrenmeleri gerekmektedir. Adaylar başvuru yapmadan veya başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodlarını öğrenmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap