1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Kompozisyon Nasıl Yazılır?

rsz_1kompozisyon

Kompozisyon Nasıl Yazılır?

 Birçoğumuz yazmayı severiz. Kendi kitaplarını yazanlar, makale yazanlar, şiir yazanlar, hatta beste yapanlar bulunur. Bu tür insanlar, yazarak kendini ifade etmeyi sevenlerdir. Şimdi bu yazımızda kompozisyon nasıl yazılır sorusuna cevap arayacağız. Kompozisyon dediğimiz yazılar, her konuda kendisini ifade edebildiğiniz yazılardır. Herşeyin kompozisyonu vardır. Kompozisyon aslında bir yazının, başlangıcı, gelişmesi ve sonucunun olmasıdır.

Kompozisyonun Başı Nasıl Olmalıdır?

Bir kompozisyonun başında, yazacağınız konu ile ilgili kısa bir açıklama yaparsınız. Bu aşağı yukarı bir paragraf ile anlatılmaktadır. Kompozisyon önemlidir, çünkü yazmak istediğinizi dilediğiniz gibi yazabiliyorsunuz. Kendinizi dilediğiniz şekilde ifade edebiliyorsunuz, fakat unutmayın ki başlangıç yazısı, konuyu tanıtan bir paragraftır, anlatan değildir.

Kompozisyon Gelişim Nasıl Olmalı?

Anlatmak istediğiniz konuyu tanıttıktan sonra, konunun detayını anlatmaya başlarsınız. Bu sebeple kompozisyon nasıl yazılır sorusu çok önemlidir. Her yazının başlangıcı, gelişimi ve sonucu bulunur. Bazıları başlangıçta bile konuyu anlattığı için, gelişme paragrafları olmuyor. Haliyle bu da yazıyı boğucu hale getiriyor. Geliştirme paragrafını birkaç farklı parçaya ayırabilirsiniz. Bunu konuya bağlı olarak yapabilirsiniz.

Sonuç Nasıl Olmalıdır?

Kompozisyon yazınızı bitirirken, gelişmeden sonra, bir sonuç yazısı yazılır. Bu kısımda konu özetlenir. Bazen konuyu tekrar anlatmaya çalışan yazarlar olur ve bu da yine yukarıda bahsettiğimiz üzere, boğucu bir hale gelir. Bunun olmaması için birkaç cümle ile konuyu özetleyip tamamlamak gerekmektedir. Herşeyin nasıl bir başlangıcı, ortası veya gelişimi ve sonucu varsa, kompozisyon için de aynısı geçerlidir.

Eğer sizde yazmayı seven biriyseniz, bu üç hususa dikkat etmeniz gerekir, aksi takdirde cümlelerinizi sürekli olarak tekrarlamış olursunuz. Böylece yazı, hiç okunmayacak bir hale gelir. Kompozisyon yazmadan önce kompozisyon nasıl yazılır diye mutlaka araştırın. Farklı konular için farklı kompozisyon yazma şekli vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap