1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Genel Ortalama ile (GANO) Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Genel Ortalama ile (GANO) Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

yatay-gecis

Genel Ortalama ile (GANO) Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Kurumlar arası yatay geçiş şeklinde de adlandırılmakta olan ortalama ile yatay geçiş, öğrencilerin belli başlı koşulları sağlamaları durumunda okudukları üniversiteden başka bir üniversitedeki eşdeğer programa geçiş yapmalarına imkân veren bir uygulamadır. Örneğin; A Üniversitesinin Hukuk bölümünden B Üniversitesindeki Hukuk bölümüne geçiş yapmak gibi.

Yatay Geçiş Yapabilmek İçin Ortalamanın Kaç Olması Gerekmektedir?

  • GANO uygulaması ile yatay geçiş yapmak için her bir üniversitenin kendi taban ortalaması koşulu vardır.
  • Yatay geçişlerde ortalama eğer 100 üzerinden değerlendiriliyorsa en az 60; 4.00’lük sistem göre değerlendiriliyorsa da en az 2.00 olmalıdır.
  • Vakıf Üniversitelerine bakıldığı zaman taban ortalamaları genel olarak daha yüksektir.
  • Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin senato tarafından verilen yatay geçiş kararlarına üniversitenin kendi internet sitesi üzerinden ulaşabilmektesiniz.

Hazırlık Aşamasında Yatay Geçiş Yapılabilir mi?

Hazırlık sınıfında okumakta olan bir öğrencinin farklı bir üniversiteye ortalama ile yatay geçiş yapma imkânı bulunmamaktadır. Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlemiş olduğu birtakım kurallar mevcuttur. Ortalama ile yatay geçiş yapma hakkından yararlanmak için belli bir ortalamanızın olması lazımdır. Hazırlık sınıfında ortalama oluşturulmadığından dolayı da hazırlık sınıfında eğitim gören bir öğrenci başka bir üniversiteye genel ortalama ile yatay geçiş yapamaz.

Alttan Dersi Olan Bir Öğrenci Ortalama ile Yatay Geçiş Yapabilir mi?

Böyle bir kural bulunmamaktadır. Ancak üniversitelerin birçoğu ortalama ile yatay geçiş işleminde öğrencinin herhangi bir alttan dersinin olmamasını şart koşmaktadır. Üniversitenin kendisinin koyduğu özel koşullarda eğer ki öğrencinin alttan dersi olmaması isteniyorsa, bu üniversiteye ortalama ile yatay geçiş yapma şansınız yoktur.

Ortalama ile Yatay Geçiş İşlemleri Ne Zaman Yapılmaktadır?

Ortalama ile yatay geçiş uygulamasının ne zaman yapılacağı üniversitenin kendi inisiyatifine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de her üniversitenin yatay geçiş işlemleri için alınan başvuru tarihlerinde farklılıklar baş gösterebilir.

Ancak genel olarak bakıldığı zaman güz dönemindeki yatay geçiş başvuruları temmuz sonu– ağustos ortası gibi bir zaman diliminde; bahar dönemindeki yatay geçiş başvuruları ise ocak ve şubat ayı arasında alınmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap