1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Diploma Puanı YKS’ye Nasıl Etki Eder? OBP Nasıl Hesaplanır?

Diploma Puanı YKS’ye Nasıl Etki Eder? OBP Nasıl Hesaplanır?

Images-09

Diploma Puanı YKS’ye Nasıl Etki Eder?

Diploma Puanı, büyük ölçüde YKS ve TYT ham puanımıza eklenen önemli bir faktördür. Öğrencilerin lise hayatlarının YKS üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Adaylar, Ortaöğretim Başarı Puanı‘nı kendileri hesaplayabilirler. Peki bu hesaplamalar nasıl yapılır ve diploma puanının YKS ve TYT üzerinde etkileri nelerdir? Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu bilgilere nerelerden ulaşabiliriz?

Ortaöğretim Puanı Nasıl Hesaplanır?

Ortaöğretim Başarı Puanı yani OBP öğrencilerin dört yıllık lise notlarının genel ortalamasıdır. İlk olarak diploma notu 100 üzerinden hesaplanmalıdır. Daha sonra bu puan 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı bulunmalıdır. Eğer diploma notunuz 50 puanın altındaysa diploma notunuz 50 puan olarak değerlendirilmektedir.

Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yerleştirme puan TYT ve YKS ham puanınıza Ortaöğretim Başarı Puanı eklenerek hesaplanır. 0,12 katsayısı ile çarpılarak ham puanınıza eklenir ve yerleştirme puanı bulunur. TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı hesaplanmaz. SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ise eğer 180’in altında ise hesaplanmaz.

Ortaöğretim Başarı Puanının TYT ve YKS’ye Etkisi Nedir?

ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda 6 puanlık Ortaöğretim Başarı Puanı 4 TYT neti veya 2 AYT netine denk geliyor. Bu da kritik üniversite puanlarında fark yaratabiliyor. Aynı netleri yapmış iki öğrenciden Ortaöğretim Başarı Puanı daha yüksek olan diğerinin önüne geçebiliyor. Okulların not verme uçurumlarını görmezden gelirsek bu tercih listesi ve üniversite puanları için oldukça önemli.

Bir Programa Yerleşilirse OBP Düşer Mi?

Adayların sınava girdikleri sene içerisinde bir üniversite programına dahil olmaları durumunda OBP’lerinin çarpılacağı katsayı yarıya düşürülür.

Bir Üniversite Programına Yerleşmeden Tercih Yapılırsa OBP Düşer Mİ?

YKS puanı ile bir üniversite programına tercih yapılıp yerleşilirse kayıt yapılmamış dahi olsa OBP ilişkin katsayılar yarıya düşer.

Bilgilere Nerden Ulaşılabilir?

Adaylar bu bilgilere ÖSYM‘nin internet adresinden ulaşabilir. Ayrıca adaylar bu bilgileri AİS üzerinden takip etmeleri ve onaylamaları gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap