1. Ana Sayfa
  2. DGS
  3. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

dikeygecisinavi-bilgileri

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

Dikey geçiş sınavı, ÖSYM (Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen önlisans ve meslek yüksekokulu mezunlarının lisans eğitimine geçişini sağlayan bir sınavdır. Her yıl Temmuz ya da Ağustos aylarında düzenlenir.

DGS’nin İçeriği

Sınav tek oturumda gerçekleşmektedir. Her bir testin 60 sorudan olduğu sayısal ve sözel 2 testten oluşmaktadır. Sınav süresi 120 soru için 140 dakika olarak belirlenmiştir. Bir test alanındaki yapılan 4 yanlış o test alanındaki 1 doğru cevabı götürmektedir.

DGS Taban Puanları

Önerilen Yazı
DGS 2020 Taban Puanları ve Bölümleri

DGS Konuları

Önerilen Yazı
2021 DGS Konu Dağılımları

DGS’ye Kimler Katılabilir?

Örgün önlisans, açıköğretim önlisans, meslek yüksekokulu mezunları ve mezun halde olmayan ama mezun olabilme ihtimali olan önlisans ve yüksekokul mezunları bu sınava katılabilir. Ayrıca sadece staj dışındaki tüm derslerini veren adaylarda sınava katılabilir. Lisans mezunları doğrudan bu sınava katılamazlar. Lisans mezunu olan kişinin sonradan başka bir bölümde önlisans ya da meslek yüksekokulu mezunu ya da mezun olabilme ihtimali olması şartı aranır.

KKTC’den yada yurtdışından mezun olmuş meslek yüksek okulları mezunları da denklik alarak bu sınava katılım gösterebilmektedir.

DGS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

DGS puanı sadece alınan yıl için 1 yıl geçerlidir.

ÖBP Nedir? DGS İçin Önemi Nedir?

Her aday için diploma notu dikkate alınarak ÖBP ( Önlisans Başarı Puanı) hesaplaması yapılır.  Mezun durumda olmayan adalar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Diploma notunun 0,8 katsayısıyla çarpılması sonucu ÖBP değeri elde edilmiş olur. ÖBP 40 ile 80 arasında bir değerdir.

DGS Puanının Hesaplanması

Sınavın puanını hesabının yapılabilmesi için her iki testten de en az 0,5 ham puanının bulunması gerekmektedir. Yani sözel ve sayısaldan bölümden en az 1 net yapmayan bir adayın puanı hesaplanmayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap