1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Çift Anadal ve Yan Anadal Nedir? Farkları nelerdir?

Çift Anadal ve Yan Anadal Nedir? Farkları nelerdir?

cap

Çift Anadal ve Yan Anadal Nedir?

Bir lisans programında eğitimine devam eden öğrencinin aynı yükseköğretim kurumunda başka bir diploma alabilecek bölümden eş zamanlı ders almasına olanak sağlayan programlardır. Yükseköğretim kurumu ve bölüm  farklılıkları nedeniyle kabul şartlarında farklıklar olabilmektedir.

 

Çift Anadal (ÇAP) Programı

Bir lisans programında kayıtlı olan öğrencinin yine aynı yükseköğretim kurumundan diploma alabilecek başka bir programda eş zamanlı eğitim alması ve sonucunda mezuniyetinde 2 diploma almasına imkan sağlayan bir programdır.  Öğrencinin çift anadal programına katılabilmesi için okuduğu 1. anadal lisans programında başarı puanı bakımında sınıfın ilk %20’de olması ve ortalamasının en az 70 olması beklenir. Ayrıca bu programa başvuran öğrencinin 1. anadal programında alttan hiç ders almıyor olması beklenir.

 

Yan Anadal Programı

Bir lisans programında kayıtlı öğrencinin aynı yükseköğretim kurumunda başka bir alana ait dersleri de alarak o alanda sertifika ya da belge almasına olanak sağlayan programdır. Bu programa katılma şartı her yükseköğretim kurumu için farklılık gösterebilmektedir.

 

Çift Anadal ve Yan Anadal Programı İçin Ne Zaman Başvurabilirim?

En erken 3. yarıyılda en geç ise 5. yarıyıl dönemde bu programlara başvuru yapılabilmektedir. Bazı bölümler ve yükseköğretim kurumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Başarısızlık Durumu

Çift anadal yada yan anadal programına katılan öğrencinin 1. anadal programındaki genel not ortalaması kurulun belirlediği bir notun altına düştüğünde (farklı yükseköğretim kurumları için farklılık gösterebilmektedir.)  2.anadal ya da yan dal yaptığı bölümle ilişiği kesilmektedir. Bazı üniversiteler bazı başarısızlık durumlarını 1 seferliğine mazur görebilmektedir.

 

1’den Fazla Çift Anadal, Yandal Programına Başvurmak

Aynı anda birden fazla anadal programına katılamazsınız ancak çift anadal programında eğitim alırken yandal yapmanız olanak dahilindedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap