1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Bütünleme Sınavı Nedir? BÜT Hakkında Herşey..

Bütünleme Sınavı Nedir? BÜT Hakkında Herşey..

but-nedir

Bütünleme Sınavı (BÜT) Nedir?

Birkaç yıldır üniversitelerde var olan bir sınav sistemi olup aslında binlerce öğrenci için de avantajlı oldu. Burada bütünleme sınavı veya kısaltılmış haliyle büt nedir konusunu ele alacağız. Bütünleme sınavı bir sınav sistemidir, fakat bu sınav bütün sınavlar bitip sonuçlar çıktktan sonra yapılmaktadır. Bu sınavların özelliği ise, her eğitim görevlisi bu sınavı yapmak zorunda değildir.

 

Bütünleme Sınavına Nasıl Girilir?

Bütünleme sınavı herhangi bir şekilde başvuru yaparak girmen gerektiren bir sınav değildir. Bütünleme sınavına girmek için, öncelikle gerek dönemsel vizelerin veya finallerin bitmesi ve bütün sonuçların çıkması gerekmektedir. Sınavlar bitip sonuçlar çıktıktan sonra, eğer sınav sonuçları çok düşükse, o dersin öğretim üyesi bütünleme sınavını ayarlayabilmektedir.

 

Bütünleme Sınavına Girince Asıl Sınav Sonucu İptal Edilir Mi?

Eğer bütünleme sınavına girdiyseniz, bütünleme ve asıl girdiğiniz sınavın sonuçlarına bakılarak, hangi sınavınız daha yüksekse ona göre sonuç verilir. Bütünleme sınavı nedir şeklinde bir araştırma yapabilirsiniz. Bu sistem daha birkaç yıl önce çıkmıştır, fakat her bir öğrenci için çok büyük bir avantaj olmuştur. İsteyen tekrar sınava girip daha yüksek puan alabiliyor veya düşük puan almışsa, yükseltmek için çalışıp sınava girebilir.

 

Bütünleme Sınavı Mutlaka Düzenlenir Mi?

Bütünleme sınavı öğretim üyesine bağlıdır. Her eğitim görevlisinin büt sınavı yapacağı anlamına gelmemektedir. Eğer sınıftaki öğrencilerin çoğunluğunda düşük puanlar varsa, bütünleme sınavı ayarlayabiliyor. Bunun yanı sıra, bazı eğitimciler öğrencilerine danışıp tekrar sınav olmak isteyip istemediklerini sormaktadır. Buna göre de bütünleme sınavı düzenlenebiliyor.

İnternet üzerinden büt nedir diye araştırabilirsiniz. Birçok istediğiniz bilgileri mutlaka bulabileceksiniz. Bütünleme sınavı öğrenciler için büyük bir şanstır. Bu sınav sayesinde, geçemedikleri derslerden geçebiliyor, biraz daha çalışmak için zaman kazanıyorlar. Bütünleme sınavı öğrencilerin kendini kurtarma zamanıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap