1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Bulut Bilişimin Bileşenleri Ve Alt Yapısı

Bulut Bilişimin Bileşenleri Ve Alt Yapısı

pexels-panumas-nikhomkhai-1148820

Bulut Bilişimin Bileşenleri Ve Alt Yapısı

Bu içerik okumuş olduğum üniversitede ki dijital okuryazarlık final ödevim için hazırlanmıştır. Dijital okuryazarlık 7.ünite ana başlıklarından bir tanesidir. Ve dergipark & wikipedia gibi kaynaklardan yararlanılmıştır.

Günümüzde şirketler veri tabanları, yazılımlar ve donanımlar için büyük paralar harcamayı istemiyorlar ve bu yüzden Bulut Bilişim’e internet üzerinden erişim sağlayarak kullandıkları kadar ödeme yapmayı ve böylece giderleri önemli ölçüde azaltmayı tercih ediyorlar.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim nedir diye soracak olursanız; BT altyapısını satın alarak kullanmak yerine kiralama yöntemiyle kullanmayı sağladığını söyleyebiliriz. Oldukça esnek olan Bulut Bilişim, aynı zamanda ölçeklenebilir akıllı bir sistemdir.

Bulut Bilişimin Temelleri Neye Dayanır

Herhangi bir şirket Bulut’a geçiş yapmak istediğinde, Bulut Bilişim sağlayıcı, BT altyapısını şirket sınırları dışında bulunduğu bir veri merkezinde depolar. Uygulama yazılımlarının entegre edilmesinden, BT altyapısının yönetimine, işlevler geliştirmeden sektör taleplerine uyum sağlayarak yeni beceriler elde etme gibi sorumlulukları tamamı Bulut sağlayıcının sorumluluğundadır.

Bulut Bilişim sağlayıcı, kendini tercih eden şirketlere, daha esnek bir yapı sunar ve bu sayede müşteriler bu sistemi daha çevik bir biçimde, ölçeklenebilir olarak kullanabilmektedir. Eski BT sistemlerine harcanan para ve kaynaklar düşünüldüğünde, bu yük önemli ölçüde ortadan kalkacağı için, Bulut Bilişim kullanmayı tercih eden şirketler. Daha önemli konulara dahakolay ve daha rahat bir şekilde odaklanma imkanı yakalar. Böylece çalışma verimi daha üst seviyelere çıkar. Şirketlerin ihtiyaç duydukları bilişim kaynaklarına hızlı bir şekilde erişmeleri için büyük yatırımlar yapmaları gerekmez ve sadece ihtiyacı olduğu kadarını kullanarak, kulanım durumuna göre belirlenmiş uygun bir ücreti öderler.

Bulut’un Önemli Bileşenleri Nelerdir?

Bulut Bilişim (Cloud Computing), adıyla da bilinir. Her geçen gün daha çok tercih edilmekte ve yükselmeye devam etmektedir. Bulut hizmet uygulamalarının en önemli bileşenleri  Iaas, SaaS, PaaS ve On Premise kavramlardır. Bunlar Bulut Bilişim hizmetleri bünyesinde bulunmaktadır. Böylece abi yazılım sunucu veritabanı ve depolama gibi bilgi işlem hizmetleri internet üzerinden alınabilmektedir.

SaaS (Software As a Service – Hizmet olarak Yazılım)

SaaS (Software As a Service – Yazılım olarak servis) yazılımı, uygulamaların servis sağlayıcı tarafından barındır olmasını ve belirlenmiş güvenli bir ara üzerinden müşterilere olmasını sağlar. Bu yazılım dağıtım modeli, Bulut teknolojisi sayesinde daha popüler bir hale gelmiş olup; özellikle son kullanıcıları ilgilendirmektedir. Hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için birçok avantajı bulunmaktadır. SaaS  sayesinde döküman yönetimi ve kurumsal kaynak planlama gibi uygulamalar kolay bir şekilde kontrol edilebilir. İnternet bağlantısı üzerinden depolama sağlanır. Bu sayede fazladan yazılım maliyetine yol açmadığı için ekonomik bir seçenektir. Tüm Office programlarına kolayca erişim sağlanmaktadır ve birçok uygulamayı hızlandırır.

PaaS (Platform As a Service – Platform Olarak Servis)

Platform As a Service (Platform olarak servis) olarak bildiğimiz PaaS,  sahip olduğu özellikler sayesinde donanım ve yazılım katmanlarına kurduktan sonra, uygulama geliştiricilere sahip oldukları projeleri daha iyi bir şekilde geliştirme imkanı sağlayan servis ve hizmetleri sağlar. Bu yazılım sistemi sayesinde programlama dili, işletim sistemi, veritabanı gibi, yazılımların çalışması için gereken birçok şeyi sunmaktadır. Sistemin yönetilmesini hizmet sağlayıcı sağladığı için sizin yapmanız gereken yalnızca verileriniz ve uygulamalarınızı yönetmek olacaktır. Bunu da platform üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturma, test etme, dağıtma, yönetme ve güncelleştirme gibi bölümlere ayrılarak yaşam uygulamasının tümünü desteklemek amacıyla tasarlanmıştır.

IaaS (Infrastructure As a Service – Altyapı Olarak Servis)

IaaS sistemi, Bulut Bilişim içerisinde yer alan en önemli ve en temel sistemdir. Bulut sağlayıcılarının kullandığı kadar ve kullandıkça ödeme yapması ile ilgili olarak ve sanal cihazlar ve sunucuların kiralanması sayesinde işleyen bir bulut sunucu hizmeti sunmaktadır. Bu sistem özellikle sistem uzmanlarının kullanması için özel olarak tasarlanmıştır. Oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bu Bulut Bilişim modeli sayesinde otomatik olarak konumlandırmak mümkündür. Ayrıca depolama sonucu işlem gücünü de otomatik olarak konumlandırma imkanı sağlamaktadır.

On Premise

On Premise, sunucu tabanlı olan bir yazılım türüdür. Bu ona farklı bir özellik katar. Özellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü kurumsal alanda kullanılabildiği gibi aynı zamanda ekonomik yönden de fayda sağlayan bir altyapı sistemidir. Mali yönden kurumsal firmalara büyük oranda tasarruf etme imkanı sağladığı için tercih edilmektedir

Yorum Yap

Yorum Yap