LYS Sınav Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir?


LYS 482 Görüntülenme 17-06-2017

 

LYS sınav sonucuna itiraz etmek için ÖSYM ile yazışma yapılması gerekmektedir. Yazışma ekte yer alan Genel Amaçlı Dilekçe örneği ile yapılmalıdır. Dilekçenin değerlendirilebilmesi için talebin açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Farklı anlamlara gelebilecek ya da anlaşılmayan talepler değerlendirmeye alınmayacaktır. Dilekçede boş alan bırakılmamalıdır. Adaylar dilekçelerinin asıllarını ÖSYM’ye (ÖSYM 06800 Bilkent/Ankara) teslim etmek zorundadır. Teslim elden ya da posta/kargo yoluyla olabilmektedir. Ancak faks, eposta gibi belgenin aslının ulaştırılmadığı yöntemler geçersizdir.

 

Dilekçede doldurulması gereken alanlardan biri de Evrak Referans Numarası alanıdır. Adaylar evrak referans numaralarına https://ais.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak erişebilmektedirler.

 

LYS sınav sonucuna ya da yerleştirme sonucuna itiraz etmek isteyen adaylar inceleme masrafları olarak 5 TL’yi, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) hesabına yatırmalıdır. Paranın yattığına dair dekontu dilekçeye ek olarak eklemelidir.

 

Sınav sonucunun ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından internet sitesinde açıklanmasından sonra 10 gün içerisinde (itiraz süresi sınav açıklanma tarihinden 1 gün sonra başlar) yukarıda belirttiğimiz şekilde başvuruda bulunabilirler.

En Popüler Konular

LYS Sınav Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir?


2017 LYS Puanları Ne Zaman Açıklanacak?


2017 LYS Soruları Yayımlandı