1. Ana Sayfa
  2. AYT
  3. AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Merak Edilenler

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Hakkında Merak Edilenler

ayt-nedir

1Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

Üniversite sınavının (YKS), ikinci oturumunda gerçekleşecek olan sınavdır. Bu sınavda adaylar puanlarının hesaplanmalarını istediği dersleri çözmektedirler. Verilecek kitapçıklar içerisinde yer alan soruları cevapladıktan sonra TYT sınavından gelen %40 puan ile, AYT sınavından gelen %60 puan hesaplanarak, eşit ağırlık, sayısal, sözel puanları çıkmaktadır. Adaylar hangi puan ile 4 yıllık (Lisans) bölümüne yerleşeceğine kendileri karar vermektedir. Sınav süresi 180 dakikadır.

AYT’de içinde bulunan dersler şu şekilde;

* Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru
* Matematik Toplam 40 Soru
* Fen Bilimleri Toplam 40 Soru
* Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru olacak.

2AYT Puan türleri için cevaplandırılması gereken bölümler;

SAYISAL: Matematik + Fen Bilimleri
SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 + Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK: Matematik + Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, olarak cevaplanmalıdır.

Birinci oturum sonrasında pazar günü gerçekleşecek olan AYT (Alan Yeterlilik Testi) içerisinde bulunan:

  • Türk dili ve edebiyatı- Sosyal-Bilimler-1″ testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte öğrenciler, Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’den 10, Coğrafya-1’den 6 soru cevaplayacak.

  • AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40 sorudan oluşacak. Matematik testi 40, Fen Bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak.

  • Sosyal bilimler testinde: “Tarih-2 bölümünden 11 tane soru, Coğrafya-2’den 11 tane, Felsefe grubundan 12 tane, Din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek Felsefe sorularından 6 soru yer alacak.

  •  Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak. Yabancı Dil Testi (YDT) ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak.

3AYT Puanınızın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmalısınız?

ÖSYM’nin son alınan kararıyla gerçekleşen yeni sınav sisteminde puanınızın hesaplanabilmesi için TYT sınavından 150 puan barajını geçmeniz gerekiyor. Barajı geçtikten sonra hemen AYT sınavına giremiyorsunuz. Ek olarak şöyle bir kural var;

 TYT Türkçe ve TYT Matematik testlerinden en az birinden 0.5 net yapmanız gerekiyor. Yani tek bir bölümü çözerseniz giremezsiniz en bariz örnek, sadece matematik çözenler giremeyecek. Sadece Türkçe çözenlerde aynı şekilde giremeyecek. Eğer matematik yapıyorsanız Türkçe’den de 1 net yapma zorunluluğunuz, eğer Türkçe yapıyorsanız Matematik’ten de 1 net yapma zorunluluğunuz var.

 

AYT sınavında ise istemiş olduğunuz (EŞİT AĞIRLIK, SÖZEL, SAYISAL) puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız en az o bölümden 0,5 net yapmak zorundasınız.

4AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

Hayır. AYT sınavında ne yaptığınız TYT puanınız için hiçbir önemi yoktur. Öğrencilerin akıllarına takılan en çok sorulardan birisi bu, TYT puanı ile tercih yapacak aday fakat TYT’den aldığı puan ile yapar. AYT sınavına da girmek isterseniz girebilirsiniz. Kendinizi AYT sınavında test edebilirsiniz. TYT puanınızı etkilemez. Ama TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

5AYT Sınavında Diğer Testleri Çözsem Puanımı Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Yani Sayısal puanınızı sadece matematik ve kimya, biyoloji, fizik yani kısaca fen bilimlerini etkilemektedir. Matematik puanınız da aynı şekilde sadece sayısal alanda ki dersleri etkilemekte. Eğer bu 2 test haricinde (Türkçe, Sosyal Bilimler vb.) gibi diğer testleri çözerseniz Sayısal puanınız etkilenmez.

6AYT Konuları ve Soru Dağılımı


Önerilen Yazı
2021 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

Yorum Yap

Yorum Yap