1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 10 Adımda TYT Nasıl Çalışılır?

10 Adımda TYT Nasıl Çalışılır?

10-adimda-tyt-nasil-calisilir
5

10 Adımda TYT Nasıl Çalışılır?

Bir kere TYT sınavına girmiş ve tekrardan hazırlanan bir kişi olduğum için bu konuda birkaç tecrübe edindim. İlk senemde yaptığım hataları sizin de yapmamanız için sizlere bunu çok da uzatmadan, 10 maddede anlatmak istiyorum.

  • Düzenli ve planlı çalışmak.

Sanırım benim yaptığım ve sizin de yapabilecek olduğunuz en büyük hata plansız çalışmaktır. Bana kalırsa TYT’ye başlamadan önce güzelce bir plan yapmalı veyahut internette olan birkaç programa bakmalı ve kendiniz için en uygun planı seçmelisiniz. Her gün çok aşırı çalışmadan; fakat düzenli çalışarak TYT’nin bitirilmesi mümkündür.

  • Her gün paragraf ve problem çözmek.

Paragraf ve problem TYT’nin en önemli kısımlarındandır. Her gün en azından 20 tane çözülmesi gerekir. Paragraflar nankördür. Birkaç gün çözmezsen netlerin düşüşe geçer ve çıkarmak uzun zamanını alabilir. Bu yüzden ikisinden de her gün bir miktar çözmek gerekir.

3)Kitap okumak.

Bazı insanlar sınavı bahane ederek kitap okumayı rafa kaldırabilir; lakin bu yanlıştır. Türkçe sorularının büyük bir çoğunluğu paragraftır ve bu paragrafları çözebilmek için sadece test çözmek yetmez. Kitap okumamız da gerekir. Böyleye anlama kabiliyetimiz de yükselmiş olur..

4)Gereksiz derslere çok önem vermemek.

Hepimiz de biliyoruz ki TYT’nin iki çok önemli dersi vardır: Türkçe ve matematik. Siz bunlara ağırlık vermek yerine gidip sosyal veya fen derslerine gereğinden fazla ağırlık verirseniz katsayı ağırlığı yüksek olan derslerde, Türkçe ve matematik, zorlanırsınız.

5)İyi olmadığınız derslere ağırlık vermek.

Eğer iyi olmadığınız derslere ağırlık verir ve o derslerde de iyi olmaya çalışırsanız bir vakitten sonra netlerinizde artış göze çarpacaktır; ama siz eğer yapamıyorum zaten deyip iyi olduğunuz derslerden soru çözerseniz herhangi bir artış olmayacaktır.

6)Bol bol test çözmek.

  • Yapamadığınız soruları öğrenmek.

Çoğu insanın yaptığı ve başarıya ulaşmış olduğu defter metodunu anlatacağım. Anlamadığınız soruları bir deftere yapıştırın ve cevaplarını da öğrendikten sonra yanına yazın. Bu defter sizin sorular defteriniz olsun ve nereye giderseniz gidin yanınızda bulunsun.  Sürekli açın ve o soruları okuyun. Bir süre sonra bu soruları zaman kaybetmeden yaptığınızı fark edeceksiniz.

  • Bol bol deneme çözün.
  • Denemelerdeki yanlışlarınızın üstüne gidin.
  • TYT’ye fazla önem vermeyip mutlaka AYT’ye çalışın.

2021’de çıkacak TYT Konularına buradan göz atabilirsiniz;

Önerilen Yazı
2021 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

Sanırım bunu çevrenizdeki birçok kişiden duymuşsunuzdur. Ben de duymuştum. O zamanlar bana çok önemsiz gibi gelmişti; fakat sınav sonuçları açıklandığında öğrendim ki baya önemliymiş. TYT’yi bana kalırsa en geç ocak ayına kadar bitirmeye çalışın. Geriye kalan zamanlarda ise AYT çalışın; ama bu demek değildir ki TYT’yi boşlayın. Haftada en az bir kez TYT denemesi çözmeye dikkat edin.

Bizim TYT sınavından edindiğimiz tecrübeler bunlardı. Şimdiden Üniversitepuanı ailesi olarak başarılar dileriz.

Yorum Yap

Yorum Yap